Posted On 27 Mayıs 2015 By In Fotoğraf, Ka'ralamalar With 2821 Views

YIRCA İLE DAYANIŞMA ZAMANI! PEKİ NASIL?

Yırcalılar kesilen ağaçlarla yok edilen gelirlerini telafi etmek için çabalıyorlar. Bu çabaya dayanışma ile siz de destek olabilirsiniz. Ben bu yazıda bir kaç yöntem anlatmaya çalıştım sadece. Gerisi hepimizin elinde!

Malum Yırca’da 6.000’in üzerinde ağaç kesildi. Köyde yaşayan bir çok ailenin zeytin bahçesi bu katliamda yok oldu. Evet yerlerine yenileri dikilecek (ki bu hafta sonu dkim şenliğinde sembolik de olsa zeytin fidanları diktik); ancak bu dikilen fidanların ilk hasadı 6 sene sonra yapılabilecek. Eskisi gibi zeytin vermesi içinse yaklaşık 10-15 seneye ihtiyaç var.

Yani demem o ki Yırcalılar önemli bir gelir kapısından mahrum bırakıldı. Şimdilerde bu katliam dolayısıyla oluşan açığı kömür toplamaya ağırlık vererek gidermeye çalışıyor Yırcalıların bir kısmı. Bu kömürler dağın kalbinden çıkardıkları değil; Soma B Termik Santrali’nin işe yaramaz diye köyün 1-2 kilometre ilerisindeki kül barajına “atık/çöp” diye attığı kömürler. Genci yaşlısı, kadını erkeği kül barajına atılmış bu kömürleri 50 kiloluk çuvallara doldurup yaklaşık 10-11 liraya satıyorlar. Yırca’da bulunduğum süre içerisinde bir kez gittim bu kömür toplanan yere. Sanırım ne kadar zorlu bir iş olduğunu anlatmama gerek yok.

Fotoğraf: Hürriyet

Fotoğraf: Hürriyet

Şimdilerde bu kömür toplama işine ek olarak bazı güzel gelişmeler de var. Yırcalılar köyde kurulan Köy Kültür Evi’nde sabun üretimi yapıyorlar. Gıda Bankacılığı ve Temel İhtiyaç Derneği – GBtider’in girişimi Cevdet İnci Eğitim Vakfı (İNCİVAK)’nın sponsorluğunda üretilen sabunlar satılmakta ve böylece ek bir gelir oluşturulmakta.

Yırca direnişini aktardığım Ölmez Ağaç belgeselinin Yırca galasından sonra muhtarımız Mustafa Hoca’nın evinde yeme davet edilmiştik. O esnada muhtarın eşi Hamide abla sabun hediye etti bize. Sabunlar çamaşırların arasında hala ve mis gibi kokuyorlar. Bilgilerinize. 🙂

yirca-direnisi-sabunari-1

Sabun siparişi vermek için bir kaç alternatifiniz var.

1- MAİL İLE SİPARİŞ: 
info@gbtider.org

2- SAHİBİNDEN.COM
yaseminyirca.sahibinden.com

3- RESMİ WEB SİTESİ
yasemin-yirca.com

Şimdi size bir başka destek yolundan bahsedeceğim:
ZEYTİN AJANDASI

yirca-direnisi-zeytin-ajandasi-1

Yırca’daki ağaç katliamının ardından o zaman henüz tanımadığım biri Facebook aracılığı ile bana ulaşmış ve Yırca ile ilgili ajanda hazırlamakta olduklarını, bu ajandada basılmak üzere benden bir yazı ve fotoğraf istediklerini söyledi. Ben refleks olarak hemen Yırca muhtarı Mustafa Hoca’nın bu projeden haberi olup olmadığını sordum. Haberi var yanıtını alınca teyit için muhtarımızı aradım. Ardından bununla da yetinmeyip ajandayı çıkaracak yayın evini eşe dosta sordum. “Güvenilir kişilerdir, herhangi bir sıkıntı yaşanmaz” bilgisinden sonra içim rahatlamıştı artık. Çünkü bu tip zamanlarda olayı suistimal etmeye çalışan birileri mutlaka ortaya çıkardı. Neyse ki öyle bir durum değilmiş.

Ardından ben de ajanda için bir kaç fotoğraf gönderdim. Ve yılbaşına yakın bir zamanda da ajanda ortaya çıktı. Kısa ve sıkışık bir zamanda hazırlandı ancak hem estetik yönden hem de zeytine dair yaptığı bilgilendirici notlar ve paylaştığı fotoğraflarla gerçekten çok güzel bir iş çıkarılmış ortaya.

Ajandanın yaratıcılarından Ayşenur Karabacak ajandanın ortaya çıkışını Evrensel Gazetesi’ne şöyle anlatmış: “Şahsen gıda konusunda hassasiyetim var. Uzun yıllardır iyi beslenmeye kafa yoruyorum. Bireysel olarak elimden geldiğince yerel üretimi ve ekolojik tarımı endüstriyel üretime ve gıdaya karşı destekliyorum. Kendi çevremde böyle bir bilinç yaratmak için uğraşıyorum. Yırca’da olaylar başladığında ablam (Deniz) geçirdiği bir kazadan dolayı nekahat dönemini bende geçiriyordu. Bu akıl almaz olayın üzüntüsüyle ortak hassasiyetlerimiz bizi, ‘bir şey yapmalıyız’ düşüncesiyle doldurdu. 
Deniz daha önce Rakı Ansiklopedisi, İstanbul Restoranları Rehberi, Bira Ajandası, Rakı Ajandası gibi değişik projeler yapmıştı. Bundan da güç alarak Deniz’e ‘Zeytine adanmış bir ajanda yapalım’ dedim. Çok kısa bir zaman olduğunu, masraflı olacağını, sponsor bulmanın zorluklarını ve tabi çok ciddi kaynak taraması gerektiğini söyledi önce. Sonra hepsini aşabileceğimize ikna olduk ve Kasım sonuna doğru hummalı bir çalışmaya giriştik.”

Çok da iyi bir girişim olmuş açıkçası. Ayşenur ve ablası Deniz ajandayı bir çok yerde standlar açarak satmaya başladılar. Ayrıca Idefix’ten D&R’a, Hepsiburada.com’dan İmge Kitabevi’ne kadar bir çok yerde bulunabiliyor. Satıştan elde edilen gelir ise Yırcalıların kurduğu derneğe aktarılıyor.

Ajandanın sunuş yazısı Yırca Muhtarı Musta Akın'dan...

Ajandanın sunuş yazısı Yırca Muhtarı Musta Akın’dan…

Ayşenur’la bu hafta sonu yapılan dikim şenliğinde karşılaştık tekrar. Şenlikte de ajanda satışına devam ediyordu. Akşam ateş başında Yırca muhtarı Mustafa Hoca’mız gösterdikleri dayanışmadan ötürü Ayşe ve Deniz’e teşekkürlerini sundu.

Zeytin Ajandası Facebook Sayfası
https://www.facebook.com/zeytinajandasi

 

Eğer siz de bu dayanışmaya destek vermek isterseniz aşağıdaki adreslerden sipariş verebilir ya da D&R, İmge kitap evlerine uğrayıp satın alabilirsiniz:

1 – IDEFIX.COM
http://bit.ly/1rThj7d

2- D&R
http://bit.ly/1J1Awun

3 – HEPSİBURADA.COM
http://bit.ly/1KA53ju

Son olarak…

YIRCA’YI UNUTMA! UNUTTURMA!