Posted On 15 Mayıs 2015 By In Fotoğraf, Ka'ralamalar With 3078 Views

Sokağın Belleğini Tutanlar-1: ONUR YILDIRIM

Sokağın belleği tüm devinimi ile var olmaya devam ediyor. Ve bu akış içinde hepimiz bir yeri “işgal” ediyoruz. Kimimiz slogan atıyor, kimimiz taş; kimimiz yürüyor, kimimiz karanfil uzatıyor…vs. Ama öyle ama böyle, kah eksik kah fazla, bazen doğru kimi zaman yanlış bir “şey” yapmaya devam ediyoruz.

Bu akış içerisinde birileri de fotoğraf ve/veya videolarla sokağın belleğini tutmaya inatla ve kararlılıkla devam ediyor. Ben de kendimce ve kısaca bu kişilerden yani videocu ve fotoğrafçılardan bahsetmeye çalışacağım. Elbette bahsedeceğim kişiler var olanların küçük bir kısmı; yani dahası da var. Ancak ben bire bir tanıdığım ve sokakta beraber bulunduğum kişileri anlatacağım size.

Bunlardan ilki Onur Yıldırım. Kendisi ile Gezi’den önceki eylemlerde bir kaç kez karşılaşıp selamlaşmıştık. Gezi’nin 4. günü kurduğumuz KameraSokak kolektifinde selamlaşmanın ötesine geçip aynı baskı ve şiddet görüntülerine beraberce doğrulttuk objektifimizi.

Onur’la bir çok yönden benzeşiyoruz. İlki; onun da benim gibi esas mesleği fotoğraf veya video ile ilgili değil. Bambaşka bir sektörde kazanıyor hayatını. Kendisi bir sigortacı, yani mesaili bir işi var. Ancak ne yapıp edip zaman yaratmayı başarıyor ve bir çok eyleme ve direnişe aktif olarak katılıyor. Bunlardan en önemlileri (Gezi direnişinin haricinde) Aliağa işçileri direnişi, Konak belediyesi işçi direnişi ve Soma katliamı tanıklıkları.

Tabii ki diğer bir çok eylem ve direnişe de katılıyor. Ancak bunların onda ayrı bir yeri var; çünkü bunlar sürekli takip ettiği ve belgelediği olaylar. Yani gidip çekip dönmüyor; takip ediyor, peşinden gidiyor. Sanırım Onur’un en sevdiğim ve naçizane takdir ettiğim özelliklerinden biri de bu. Mesela şu anda Uğur Şahin Umman’la birlikte Soma’ya dair bir kitap hazırlığı içerisinde kendisi. Yakın zamanda da çıkacak olan bu kitabın Soma ile ilgili sağlam bir referans ve kaynak olacağını düşünüyorum.

Onur sigortacılıktan kalan zamanını fotoğrafla doldurduğunu az önce yazmıştım. Ancak özellikle Gezi direnişinden sonra daha çok prime dayalı olan mesleğine yeterli zamanı ayıramadığı için gelirinde doğan açığı düğün fotoğrafçılığı yaparak kapatmaya çalışıyor. Direniş ve eylem fotoğrafçılığındaki yeteneğini açık hava düğün fotoğraflarında da fazlasıyla kullanıyor elbette.

 

Hani arkadaşım olmasını bir kenara bırakarak bana düğün fotoğrafçısı soranlara kendisini önerdiğimi de eklemek isterim.

onur-yildirim-photo-moorDüğün fotoğraflarına Facebook adresinden veya web sitesinden ulaşabilirsiniz:
www.facebook.com/PhotoMoor
www.photomoor.com

Haa Onur’la çatıştığımız noktalar da var elbette. Bazen ben oraya buraya gidince kızıyor bana. Mesela Lice’ye gittiğimde sert bir şekilde “Hastasın zaten, nereye gidiyorsun?” diye çıkışmıştı. 🙂 Tabii artık alıştı bana; çıkışmaktan çok dostça bir şekilde uyarıyor: “Dikkat et kendine!” 🙂

Ayrıca bilenler bilir; fotoğrafçılar arasında anlamsız ve gereksiz bir “ego ve yarış” durumu vardır. Genelde kolektif çalışmaya yanaşmazlar. Onur’da ise bunların esamesi okunmaz. Sürekli birlikte üretmeye çalışır, kim olursa olsun elinden gelen desteği sunmaya çalışır. Kendi adıma bu noktada Onur’a çok borçluyum. Mesela Yırca belgeseli çekimlerinde arkadaşımdan ödünç aldığım kamera kırılmıştı. Bunu Facebook’taki iletimde okuyunca ilk arayan o oldu. Sağa sola haber salıp bir makina buldu. Atlayıp arabaya Yırca’ya, direnişin olduğu zeytinliğe kadar getirdi. Aynı şey tripot için de geçerli. Tripotum kırıldığını öğrenince bu sefer kendi tripotunu alıp getirdi yine Yırca’ya kadar.

Onur hala sokaklarda fotoğraflar çekmeye, Soma ile ilgili tanıklıkları birinci ağızdan belgelemeye ve tüm bunları tamamen gönüllülükle yapmaya devam ediyor.

Haberiniz olsun…

Onur’la birlikte takip edip görüntülediğimiz Soma davası duruşmalarına dair beraber ürettiğimiz kolektif bir video: “YANMAZLARSA ALLAH YOKTUR!”

Bir madenci annesi: “Yanmazlarsa Allah yoktur!” from KAZIM KIZIL on Vimeo.

 

ONUR YILDIRIM İLETİŞİM:

FACEBOOK: www.facebook.com/FotoMuhabiriOnur
TWITTER: www.twitter.com/onuryildirim35
WEB SİTE: http://www.photomoor.com/