Posted On 15 Ağustos 2014 By In Ka'ralamalar With 2124 Views

Şengalli sığınmacılarla ilgili son gelişmeler…

Az önce Evrensel Van muhabirlerinden Beyar aradı beni. Öncelikle pasaportu olmadığı için Roboski sınırından ‘kaçak’ yollarla giriş yapan Ezidilerle ilgili kıyafet, ilaç, çocuk bezi, kadın pedi, temizlik malzemesi gibi konularda ciddi eksikler olduğunu söyledi ve bununla ilgili yardım istedi…

 

Dayanışma çağrısı ile ilgili hazıradığım afişi az önce paylaştım. Beyar’ın verdiği diğer bilgileri aktarmak istiyorum:

1) Şu anda Silopi Belediyesi’nin imkanları ile hazırlanan yerde yaklaşık 750 kişi kalıyor. Burası pasaportuyla gelen Şengallilerin uğradıkları ilk nokta. Sonrasında Midyat, Batman, Viranşehir’deki kamplara gönderiliyor.

2) Silopi Belediyesi’nin imkanları çok kısıtlı. Halk kendi imkanları ile yemek pişirip getiriyor, suları ise taşıyarak ulaştırabiliyorlar ancak…

3) Hava sıcaklığı inanılmaz yüksek. Yaklaşık 50 derecede vantilatör işe yaramıyor haliyle. Bu da saatlerce yoldan gelmiş Şengallileri zorlayan en önemli unsurlardan biri.

4) Cizre’ye sığınan Şengalliler ise belediyenin temizleyip kampa çevirmeye çalıştığı eski sanayi sitesinde kalıyorlar. Cizre Belediyesi yaklaşık 5.000 kişinin daha geleceğini tahmin ediyor.

5) Irak yasalarına göre 1 günlük bebeğin bile sınırı geçmesi için pasaport alması gerekiyor. Şengal ve Şexani’dekilerin kütükleri Musul’a kayıtlı. Musul da IŞİD kontrolünde olduğu için pasaport almak imkansız.

6) Pasaport alamayan Şengallilerin bir kısmı Roboski üzerinden ‘kaçak’ yollarla Türkiye’ye giriş yapıyor. Roboski halkı onları misafir edip karakolda kayıtlarının yapılması için çalışıyor sürekli… Kayıtları yapılanlar Viranşehir, Batman, Midyat gibi yerlerdeki kamplara gönderiliyorlar.

7) Silopi’de görüştüğümüz bir avukat Anadolu Lisesi Yurdu’nda 186 Şengalli’nin gözaltında tutulduğunu; ABD Adana 2. Konsolosu ve milletvekilleri dahil kimseyle görüştürülmediğini aktardı. Ayrıca Jandarma Karakolu’nda tutulan 25 kişinin daha olduğunu aktardı.

8) Durumu kötü olan Şengallilerle Cizre’den giden bir sağlık ekibi ilgileniyor. Bazen acil durumlarda ambulans da gönderiliyor. Ama bunlar yeterli değil tabii.

9) Şengallilerin acil bir şekilde yardıma ihtiyacı var. Bununla ilgili duyuruların yapılıp katılımın arttırılması şart…

 

Evrensel Van muhabirlerinden Beyar’ın bana aktardıkları bunlar. Gelişmeler oldukça tekrar güncelleyeceğim bilgileri. Bu arada Beyar teyit edilmemiş bazı bilgileri de aktardı; ancak kesin olmadığı için burada paylaşmak istemedim. Yukarıdakiler teyitli bilgilerdir… Bilgilerinize…

Yaklaşık bir saat önce Roboski’den Ferhat Encü ile de görüştüm. Onun aktardığı bilgiler şunlar:

1) Pasaportu olmadığı için Roboski’den sınırı ‘kaçak’ yollarla geçen Şengallileri Roboskili aileler olarak karşılıyoruz. Kendi imkanlarımızla misafir ediyoruz onları. Ancak elbette yeterli gelmiyor bu. Bu yüzden acil dayanışmaya ihtiyacımız var…

2) Şengalliler için burası sadece bir aktarma noktası. Yaklaşık 2-3 gün misafir ediyoruz onları. Bu esnada karakolda kayıtlarını yaptırıyoruz. Bazen güzellikle bazen tartışarak da olsa kayıtlarını yaptırıp sonrasında Viranşehir’de, Midyat’ta, Batman’daki kamplara gönderiyoruz.

3) Bu kayıt işlemleri uzun sürüyor. 100 kişinin kaydının yapılması için yaklaşık 10 saatlik bir bekleyiş gerekiyor. Sınırı geçen kişilerin saatlerce dağlarda yürüyüp geldikleri düşünürsek bu bekleyiş daha da zor bir hal alıyor. 

4) Karakol, Şengal’den ‘kaçak’ yollarla gelenler karşı kayıt altına alma dışında özel bir muameleye tabii tutmuyor. Bazen aksaklıklar çıksa da hallediyoruz bir şekilde…

Bu noktada Ferhat’a gelenlerin sağlık durumlarını soruyorum. Aktardıkları şunlar:

5) Buradaki hekim arkadaşlarla iletişim halindeyiz. Kişisel girişimlerle gelenlerin sağlık sorunlarıyla da ilgilenmeye çalışıyoruz. Ancak elbette yeterli olmuyor bu. Özellikle gönderildikleri kamplara sağlık hizmetlerinin ulaşması şart. Bizim ise sağlık malzemelerine ve ilaca ihtiyacımız var…

”Peki psikolog desteği lazım mı?” diye soruyorum. Şöyle cevaplıyor:

6) Burda 2-3 gün misafir edebildiğimiz için şu an burası için ihtiyaç yok bu konuda. Ama kamplarda kalanlar için psikolog desteği çok yararlı olacaktır.


Şimdilik bu kadar… Gelişmeler oldukça buradan aktarmaya devam edeceğim…