Posted On 26 Mart 2015 By In Ka'ralamalar With 3882 Views

Seçim Anketleri ve Küçük Prens

Konda’nın da, Sonar’ın da, Anar’ın da, OCR’nin de, Konsensus’un da Adil Gür’ün de canı cehenneme… Biz Küçük Prens’in sayısız dünyasını arzulayanlardanız…

Küçük Prens’teki şu pasajı hatırlarsınız: “Büyükler sayılara bayılırlar. Yeni bir arkadaş edindiniz diyelim; onun hakkında hiçbir zaman asıl sormaları gerekenleri sormazlar. “Sesi nasıl?” demezler örneğin, ya da “Hangi oyunları sever? kelebek koleksiyonu var mı?” diye sormazlar. Onun yerine, “Kaç yaşında?” derler. “Kaç kardeşi var? Kaç kilo? Babası kaç para kazanıyor?” Ancak bu sayılarla tanıyabileceklerini sanarlar arkadaşınızı… Eğer büyüklere, “Güzel bir ev gördüm, kırmızı tuğlalı; pencerelerinden sardunyalar sarkıyor, damında ise kumrular var,” derseniz, nasıl bir evden söz etmekte olduğunuzu bir türlü anlayamazlar. Ne zaman ki onlara “Yüz milyonluk bir ev gördüm,” dersiniz, işte o zaman size, “Oo, ne kadar güzel bir evmiş!” derler gözlerini koca koca açıp.”

Şu sıralar hemen her gün bir seçim anketi yayınlanıyor. Üstelik bu anketleri yayınlayanların çoğu da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çuvallamış şirketler. Önümüze durmadan sayılar, rengarenk pastalar, şeritler döküyorlar.

Ve biz durmadan daha fazla sayıya, şerite, pastaya bakmaya devam ediyoruz. Yeşil hangisi, muhtemel milletvekili dağılımı, ona verirsen şu olur, buna verirsen bu, ordan oraya kayış var, bu şurdan yükseliyor…vs!

Birileri durmadan algılarımızı yönlendirmeye devam ediyor. Kimse tıpkı Küçük Prens’in dediği gibi asıl sorulması gereken şeyi sormuyor. Her taraf kuyu ve biz kah zıplaya kah döne dolaşa etrafında dolaşıp gidiyor. Ama nereye kadar?

Bizleri resmen sayı manyağına çevirdiler. Oysa sonuca bakınca gördüğümüz şey Brecht’in satırlarında gizli: “Ama ekmek satılmadı eskisinden ucuza!”

Konda’nın da, Sonar’ın da, Anar’ın da, OCR’nin de, Konsensus’un da Adil Gür’ün de canı cehenneme… Biz Küçük Prens’in sayısız dünyasını arzulayanlardanız…

Sahi ekmek ne zaman satılacak eskisinden daha ucuza?