Posted On 4 Nisan 2016 By In haber With 2445 Views

Panama Papers/Panama Belgeleri | GÜNCELLENİYOR!

Şimdiye kada en büyük veri sızıntısı Panama Papers sızıntısıyla, dünya liderlerinin vergi kaçırmak için kullandıkları yöntemleri deşifre oldu. Panama Papers sızıntısı liderleri deşifre etti.

Video kaynak: EuroNews

Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca sızan dosyaların yaklaşık 2.6 terabayt büyüklüğünde olduğu açıklandı. İddialara göre belgeler 40 yıllık bir süreyi kapsıyor ve yaklaşık 210 bin şirket hakkında bilgiyi içeriyor.

panama-papers-belgeleri-nedir-2

Sızan belgelerde eski liderler ile mevcut bazı siyasilerin isimleri de yer alıyor. Belgelerde İzlanda, Pakistan başbakanları ile Ukrayna Cumhurbaşkanı bazı bakanlar ve Suudi Arabistan Kralı’nın ismi de bulunuyor.

 

DÜNYA LİDERLERİNİN RESİMLERİNE TIKLAYARAK AYRINTILI BİLGİ ALABİLİRSİNİZ

 

panama-papers-nedir-indir-2

 

PANAMA PAPERS NEDİR?

Panama merkezli Mossack Fonseca’ya ait 40 yıllık özel belge ve dökümanların internete sızmasıyla birlikte, offshore hesaplarda servetlerini saklayan siyasi liderler, sanatçılar ve suç çetesi liderlerini ifşa eden belgelere Panama Papers (Panama belgeleri) adı verildi.

 

PANAMA BELGELERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ: http://bit.ly/1qhDsN7

 

PUTİN DE PANAMA BELGELERİNDE!

Alman gazetenin ismini açıklamadığı bir kaynaktan elde ettiği belgelerde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in saklı hesapları da ortaya çıktı. Başkan Putin’in, kendisine yakın isimler üzerinde Panama’daki offshore hesaplara 2 milyar Dolar aktardığı tespit edildi.


Video kaynak: The Guardian

 

78 ÜLKEYE SERVİS EDİLDİ

Panama belgeleri önce bir Alman gazetesiyle, ardından 78 ülkeden 107 ayrı medya kuruluşuyla paylaşıldı. Kaynağa ilişkin bir açıklama ise yapılmadı.

Belgeler, Panamalı hukuk firmasının, müşterilerinin para aklamasına, ambargoları delmesine ve vergi kaçırmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Firma yetkilileri ise 40 yıldır faaliyet gösterdiğini ve bugüne kadar herhangi bir illegal iş yapmadığını söylüyor.

Kaynak: @601sokak_ / Twitter

Görsel kaynak: @601sokak_ / Twitter

 

TÜRKİYE’NİN YAKIN DOSTLARI LİSTEDE

Sızan belgelerde eski liderler ile mevcut bazı siyasilerin isimleri de yer alıyor. Belgelerde İzlanda, Pakistan başbakanları ile Ukrayna Cumhurbaşkanı bazı bakanlar ve Suudi Arabistan Kralı’nın ismi de bulunuyor.

 

TÜRKİYE’DEN PANAMA SIZINTISINDA KAÇ ŞİRKET VAR?

210 bin şirketin adı geçen belgelerde Türkiye’den adı karışan 101 şirket 10 müşteri var.  Kıbrıs’tan ise 3 bin 636 Ancak Tam listeyi (kişi/firma) Mayıs’ta açıklayacak.

Haber kaynak: malumhaber/Wordpress

 

İZLANDA’DA ERKEN SEÇİM BEKLENTİSİ!

İddialara göre, offshore firmalar ve sahte şirketler aracılığıyla vergi kaçıranlar arasında 12 devlet lideri ve 143 politikacı var.

Belgelerde İzlanda, Pakistan başbakanları ile Ukrayna Cumhurbaşkanı bazı bakanlar ve Suudi Arabistan Kralı’nın ismi de bulunuyor.

Yurtdışı offshore hesapları bulunduğu ve bunu halktan gizleme yoluna gittiği iddia edilen İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson’un hafta içi parlamentoda istifa söylemleriyle karşılaşması bekleniyor. Bunun sonucunda da İzlanda erken seçimlerle karşı karşıya kalabilir.

Kaynak: Zete

 

MESSİ DE LİSTEDE

panama-papers-messi

Panama belgelerine göre Barcelona’nın Arjantinli yıldızı Messi ile babası, mega star enterprises isimli offshore firmanın sahipleri.

 

Jackie Chan 

Sinema oyuncusu Jackie Chan da yolu Panama belgelerinden geçenler arasında.

Haber Kaynak: Cumhuriyet

TÜRKİYE’DEN KİMLER VAR?

Panama Belgeleri’nde yer alan şirket ve kişilerin Mayıs ayının ilk haftası yayınlanacağı belirtiliyor.