Posted On 19 Ağustos 2014 By In Ka'ralamalar With 1496 Views

Hepimiz iktidarların ‘ÖTEKİSİ’yiz!

Başta Antep olmak üzere, Maraş’ta Ankara’da ve daha bir çok yerde Suriyelilere karşı linç, evleri basma, bıçakla yaralama, taciz etme girişimleri yaşanıyor. Ve bu saldırılarda kullanılan argümanlar hep benzer: ‘Suriyeliler işimizi çalıyor! Suriyeliler kadınlarımızı kızlarımı taciz ediyor! Bunlar hep AKP’ye çalışıyor! Oy bile kullanıyorlar!’…vs.

Irkçılık deyince aklımıza Almanya’da, dazlak kafasında gamalı haç dövmesi olan Neonaziler geliyorsa eğer sadece, bu büyük bir yanılgıdır. Irkçılığın en büyük özelliği kendisini bir şekilde gizleyerek örgütlemesidir. Ülkemizde de olan budur. Örtülmeye, söylemlerle meşrulaştırılmaya çalışan bir ırkçılık ve ırkçılığın olmazsa olmazı ‘linç kültürü’ alıp başını yürümekte, gün be gün etkisini ve şiddetini arttırmaktadır!

suriyeliler-antep

Oysa suçlu Suriyeliler değil; onların ‘sığınmacı/mülteci’ konumlarına yasal statü kazandırmayan, sağlık, eğitim, iş gibi konularda politikalar geliştir(e)meyen, onları kullanacakları bir ‘koz’muş gibi düşünen, ulusal ve uluslararası yasalara uymayıp deyim yerindeyse ‘kaderlerine terk eden’ bu hükümettir…

Şimdi hiç sözü uzatmadan, lafı eveleyip gevelemeden ülkemizde Suriyelilere yönelik saldırıların adını koyalım: BU IRKÇILIKTIR!

Tartışılacak bir şey varsa bu ‘yaşananlar ırkçılık mıdır değil midir’den öte; ırkçılığı ortaya çıkaran zihniyetle ‘savaşın’ nasıl yürütüleceğidir. Ülkemizde yaşayan Suriyeli mültecilerin sayısının yaklaşık 1 milyon 500 bin olduğu düşünülürse konunun önemi ve aciliyeti daha da iyi kavranabilir sanırım…

Unutmayalım ki; hepimiz iktidarların ÖTEKİSİ‘yiz…

– Suriyeliler hariç değil!