Posted On 14 Temmuz 2016 By In Ka'ralamalar With 4725 Views

Ne demek “Ülkemde Suriyeli istemiyorum”?

Sanırım 4-5 sene önceydi. Fakülteden bir arkadaşım yeni tiyatro oyunlarının konusunun “medya” olduğunu, bu konuda oyuncularla birlikte senaryo yazacaklarını, bu aşamada arkadaşlara anlatmak üzere medya konulu bir toplantı, atölye gibi bir şey yapıp yapamayacağımı sordu. Medya uzmanı filan değilim ama, madem ki işe yarayacağını düşünmüştü, hay hay dedim…
 
Medyanın algılarımızı şekillendirme üzerinde durmaya karar verdim. Biraz sert bir giriş yapmak için Cumhuriyet dönemi çıkan bazı haberleri derledim. Bu haberlerin tamamı “gayrimüslim”ler üzerineydi. Mesela bir kanun bu kişilere oldukları yerde kalma zorunluluğu getirip seyahat hakkını kısıtlıyor, bir başka kanun ise bazı meslekleri yapamayacaklarını yazıyordu. Bunun gibi yaklaşık 10 tane haber/kanun okudum.
 
Ama gerçek olanı manipüle ederek. Kanunda yazan Türkiye yerine Yunanistan diyordum, İstanbul yerine Atina, ya da gayrimüslimler yerine müslümanlar… Yani sanki bu kanunlar Yunanistan’da ve müslümanlara karşı çıkmış gibi okuyordum. Ardından arkadaşlara sordum. Kimi bu kanunların ancak baskıcı bir rejimin kanunları olabileceğini söyledi, kimi ırkçılık dedi, kimi bu minvalde başka şeyler…
 
Sonra okuduğum bilgilerin gerçek hallerini aktardım. Yani bunların Cumhuriyet döneminde Türkiye’de yapıldığını, Atina’nın İstanbul olduğunu, müslümanlara değil gayrimüslimlere yönelik olduğunu…vs.
 
Gruptaki arkadaşlar heyecan ve biraz da hışımla hemen mazeretler üretmeye başladı. Kimi “Allah bilir ne yapmışlardır” dedi, bir öteki “iyi de dönemin şartları farklıydı” dedi, bir başkası ise “Onlar da bize aynısını yapmışlardır” dedi…
 
Son günlerde “Ülkede Suriyeli istemiyorum!” söylemini bir de bu çerçeveden değerlendirmek lazım. Suriyeli yerine mesela Türkiye vatandaşlığını koyun. İstenmeyen ülke de Almanya olsun. Yani birileri Almanya’da “ÜlkemdeTürkİstemiyorum” desin. Bu ırkçılık değil midir? (Ki diyenler de hali hazırda varlar Almanya’da…)
 
Ya da Kürt olan biri aynı şeyi Norveç için düşünsün. Norveç’de birileri “ÜlkemdeKürtİstemiyorum” desin… Bu ırkçlık değil midir?
 
Burada bir not düşmek gerek sanırım. Evet “Suriyeli” diye bir ırk yok, çoğunluğu Arap’lardan, Kürtler’den, Türkmen’lerden oluşan içinde değişik inanç gruplarından olan kozmopolit bir halk var. Müslüman’ı, Hristiyan’ı, Dürzi’si, Şii’si, Êzidi’si…vs.
 
“Ortada böyle bir ırk olmadığı için ırkçılık da olmaz” tartışmasına hiç girmeyeceğim. Suriyeli söylemiyle ne denmek istediği açıktır, birbirimizi kandırmanın anlamlı bir tarafı yok.
 
Bir halka dair “Onlar eğitimsiz ve cahil… Çoğu cihatçı… Burdaki huzuru bozan potansiyel suçlular…” şeklindeki ön kabullerin hepsi içinde yoğun bir nefreti barındıran ırkçı söylemlerdir.
 
Genel olarak ise bir ifadenin ırkçı olup olmadığını anlamak isteyenler yukarıdaki “yerine koyma” yöntemini kullanabilirler…

 

 

Kazım Kizil | Kartınızı Oluşturun