Posted On 28 Eylül 2016 By In Ka'ralamalar With 3928 Views

Hatip Kapatlar İmamlansın!

Dün yazdığım #HatipKapatlarİmamlansın cümlesinden ötürü bağzı arkadaşlar beni yanlış anlamış sanırım. Bu; imam hatiplerin kapatılmasıyla ilgili bir cümle değildi. Ki öyle düşünsem #İmamHatiplerKapatılsın diye direkt yazardım. Oysa ben “imamlansın” diyorum, yani etrafı imamlarla tütsülemek gibi bir şeyden bahsediyorum. Her yerin imamlarla dolmasından, yurt geneline yayılmış bir imam seferberliğinden…
 
Açıkça söylemek gerekirse ben imam hatiplerin açılmasını destekliyorum. Hatta mevcut sayıyı az bulanlardanım. Üniversitelerin de imam hatip üniversitelerine dönüştürülmesini savunuyorum. Mevcut üniversitelerin hali ortada, hocaların bir kısmı barışı desteklemek için imza atmak gibi bölücü(!) faaliyetlerde bulunuyorlar hem. Ne gereği var Allah aşkına!
 
Ayrıca sadece üniversiteler mi? Tüm kreşler, evet tüm kreşler de imam hatip kreşlerine çevrilsin. Atalarımızın dediği gibi; “ağaç yaşken eğrilir.” Küçükken eğeceksin şekil vereceksin ki sonra maazallah kütük olmasınlar! Siz çocuklarınızın kütük olmasını mı destekliyorsunuz yoksa!?
 
Ayrıca Akdeniz ve Ege kıyılarındaki (kıyılar önemli!) camping alanları da İmam Hatip Camping’lere çevrilsin. Kışın oralar hep boş; değerlendirilmesi lazım. Hem yazın oralarda işlenen günahları da böylece nötürlemiş oluruz, bence çok parlak fikir!
 
Bakın yaratıcı bir fikir daha! Türkiye!de bankaların elinde olan boş durumda yaklaşık 1 milyon konut var! Evet öylece bomboş duruyorlar. Keza buralar da imam hatip evlerine çevrilebilir pek ala! Düşünün üst katınızda bir imam hatip evi var nur içinde, balkondan yıkanıp asılmış halıların suyu değil maneviyat akıyor resmen. Düşünmesi bile insanın içini huzurla dolduruyor di mi?
 
İlla evin tamamen boş olmasına da gerek yok. Misal ben 3+1 evde oturuyorum, salon ve yatak odası dışındaki iki oda öylece duruyor. Birini kiler, öteki de misafir odası gibi kullanıyorum. Kilerde pek bi’şey yok, misafir desen geldiği yok zaten. Neden buralar boş kalsın ki? Misafir odası olmasındansa neden imam hatip odası olmasın, yapalım orayı da imam hatip odası, maneviyatımız gelişsin, di mi ama?
 
Ayırca benim bir de arka balkon var, kat kaloriferinin deposu orda. Başka da bir işe yaramıyor zaten, ufak mufak ama misal orası da imam hatip balkonuna çevrilebilir. Bir hoca ile 7 yaşlarında bir öğrenci sığabilirler oraya, mis gibi olur valla!
 
Yav bu kadar imam hatip neyimize diye düşünüyor olabilirsiniz. Hemen sayıları vereyim size: 2015-2016 öğretim yılı verilerine göre Türkiye genelindeki bin 149 imam hatip lisesinde 677 bin 205 öğrenci, bin 961 İmam Hatip ortaokulunda ise 524 bin 295 olmak üzere 1 milyon 201 bin 500 öğrenci bulunuyor.
 
Düşünebiliyor musunuz? Yaklaşık 80 milyon nüfusumuz var, lise ve ortaokulda okuyan çocukların sayısı toplam 9 milyon civarında ve bunların sadece ve sadece 1 milyon 200 bini imam hatiplere gidiyor! Neden 7 milyon 800 bin çocuk “imamlanmak”tan mahrum kalsın ki, yazık değil mi bu sabi sübyanlara?
 

Ben bu yaratıcı fikirlerimi projeye çevirip TÜBİTAK’a sunayım en iyisi, evet…

Aaaa, az kalsın unutuyordum. Üniversiteler, kreşler, camping alanları, evler odalar, balkonlar derken en önemli yeri unuttum. Kulağımızın arkası! Oraya da kurulabilir imam hatipler! Kurulmadık bi oramız kalmıştı zaten!