Posted On 30 Mart 2015 By In Ka'ralamalar With 8453 Views

Fotoğraf Üzerine No-1: “Hangi makinayı almalıyım?”

Video ile ilgili olmasa da fotoğrafla ilgili bazen mesajlar alıyorum. Gelen mesajlar genelde bir iki noktada birleşiyor: “Hangi makinayı kullanıyorsun?” ya da “Bir makina almayı düşünüyorum, ne önerirsin?” Bazen de daha derinlikli ve anlamlı sorular da geliyor elbette: “Daha iyi fotoğraf çekmek için ne yapmalıyım?” gibi.

Ben de bu tür mesajlara tek tek cevap vermek yerine burada kısaca cevaplamayı daha uygun buldum. Hem bundan sonra gelebilecek muhtemel sorulara karşı elimde bir döküman olmuş olur; hem de sormayan ancak merak eden kişiler için ufak da olsa bir kaynak teşkil eder.

Ben yaklaşık 7 senedir fotoğrafla ilgileniyorum; hala öğrenme safhasındayım, çünkü öğrenmek bir süreklilik işi aynı zamanda. Bu yüzden soruları “biz” olarak cevaplamaya çalışacağım.

Bu sorularda herhangi bir sıralamaya göre gitmeyeceğim. Ortaya karışık olacak yani; hazırsak başlayalım hadi.

1) FOTOĞRAF MAKİNASI ALMAK İSTİYORUM, NE ÖNERİRSİN?

Öncelikle bunu gerçekten isteyip istemediğini kendimize sormalıyız. Malum fotoğraf makinasına erişim eskisinden çok daha kolay. Hele bir de benim gibi küçük bir kasabada geçmişse çocukluğunuz; fotoğraf makinesini ancak oranın fotoğrafçısında o da düğünlerde, özel günlerde ancak görebilirdiniz. Oysa şimdi alınabilirliği arttı. Sıfır olmasa dahi iş görür bir ikinci el fotoğraf makinesi almak artık bir hayal değil.

Bunun yanında bir çok kişi bir merakla alıp sonrasında bir köşeye de atabiliyor fotoğraf makinasını. Çevremde bunun gibi onlarca örnek verebilirim. O yüzden bu soruya vermemiz gereken ilk cevap yine bir soru olmalı yani: “Gerçekten istiyor muyum profesyonel ve/veya orta sınıf bir fotoğraf makinası?”

Amaç sadece gittiğiniz yerlerde veya arkadaş ortamlarında hatıra fotoğrafı çekmek ise eğer bunun için elimizdeki akıllı telefonlar fazlasıyla iş görür. Ağır, kocaman makinaları taşımaya hiç lüzum yok. Ancak hala fotoğraf makinesi almakta ısrarlıysak o zaman bir diğer soru geliyor: “Ne kadar bir bütçemiz var?”

İşin en önemli kısmı burası. Malum 500 TL’ye de alabilirsiniz bir makina, 50.000 TL’ye de. Bana gelen sorularda genelde 2.000 TL’lik bir bütçe oluyor.

Bu kez yeni bir soruyla karşı karşıyayız: “Sadece fotoğraf mı çekeceğim yoksa video da çekmek istiyor muyum?”

Toparlarsak eğer; cevaplarımız şunlar olsun: “Evet ben fotoğraf makinesi almakta kararlıyım, bütçem ortalama 2.000 lira civarında ve sadece fotoğraf çekmek istiyorum, videoyla işim olmaz.”

Cevabımız buysa eğer ben size Nikon D7000 öneriyorum. Hem üzerinde verilen (kit dediğimiz) lens görece daha kaliteli hem de fotoğraf kalitesi muadillerine göre daha iyi. Diğer nedenlerini uzun uzadıya yazmak istemiyorum.

* Nikon D7000 ve muadillerinden biri olan Canon 60D’nin teknik yönden karşılaştırmasını şuradan görebilirsiniz: http://bit.ly/Op8K1w
Diğer bir cevabımız ise şu olsun: ““Evet ben fotoğraf makinesi almakta kararlıyım, bütçem ortalama 2.000 lira civarında ve hem fotoğraf hem de video çekmek istiyorum.”

Bu durumda ben Canon 60D, 700D veya bulabilirseniz eğer 7D öneririm. Benzer fiyat aralığındaki makinelerde Canon’un video performansını ben daha iyi buluyorum. Özellikle autofocus hızı bakımından. Elbette 60D ile 700D arasında bazı farklar var. Mesela dokunmatik ekran gibi. Bu kısım tamamen size kalmış bir durum.

* Canon 60D veya 700D’in teknik yönden karşılaştırmalarını şuradan görebilirsiniz: http://bit.ly/1CA5w0C

ÖNEMLİ NOT 1: İster Nikon D7000’i tercih edin ister Canon 60D, 700D veya 7D’yi; her dört modelle de hem fotoğraf hem de videoyu üstelik gayet kaliteli bir şekilde çekebilirsiniz. Burda modellerin bir adım öne çıkmasına sebep olan şeylerden bir kaçı; kullanım kolaylığı, hafiflik, göz zevkine hitap etmesi, autofocus hızı, renkler…vs. Bunlar da tamamen size kalmış konular.

ÖNEMLİ NOT 2: Eğer bütçeniz 3.000 lira civarındaysa; ya da anamdan makinayla doğmadım ya ben biraz daha beklerim diyorsanız fotoğraf önceliğinizse Nikon D7100, ciddi video çalışmaları da yapacaksanız eğer Canon 70D‘yi öneririm. Eğer ikinci el de alabilirim diyorsanız ve temizini bulabilirseniz eğer ben direkt Canon 5D Mark II‘yi öneririm.

Madem bütçeyi yavaş yavaş yukarı çıkarıyoruz; eğer biraz daha paranız varsa; mesela 5.000 lira gibi o zaman modeller de çeşitleniyor tabii. Canon 6D, sıfır bir Canon 5D Mark II, Nikon D610, Nikon D750…vs.

Ben hiç bu kadar parayı makine için ayıramadığımdan dolayı bu modeller hakkında pek bilgim yok açıkçası. Bazen arkadaşlarda denk gelip bir kaç kare fotoğraf çekiyorum; “aaa sağlam makine” deyip veriyorum tekrar geri. Maazallah elimden düşer, başına bi şey gelir; neme lazım?! O yüzden bu modeller arasında kesin bir öneri yapamayacağım. Eğer alırsanız bunlardan bir tanesini bir ara bi tur verirsiniz artık… 😀 

ÖNEMLİ NOT 3: Bu yazıyı okuyanlar arasında fotoğrafçı arkadaşlarım da olacaktır elbet. İtiraz ettikleri noktalar da vardır eminim. Yukarıda dediğim gibi bu cevapların hiçbiri mutlak değil; sadece kendi kişisel tecrübelerimden yola çıkarak yazdığım şeyler.

Bana kalırsa ne makinelerden, ne lenslerden ne de bunun gibi şeylerden konuşurum. Asıl konuşmamız gereken şey fotoğraf nedir, amacı nedir, felsefesi nedir…vs. Ancak bir şekilde makina-lens konularına da bulaşıyoruz tabi. 

Bir sonraki konu başlığı:
“Sen hangi makinayı kullanıyorsun?”