Posted On 1 Ekim 2015 By In Ka'ralamalar With 3352 Views

Şiir sever misiniz? Peki Cevdet Yüceer’i bilir misiniz?

Her ne kadar kendisi pek farkında olmasa da (ya da farkındadır kim bilir?) hayatımda önemli bir yeri vardır Cevdet​ Hoca’nın. Kendisi bir ressam ve şiir uzmanı… (“Şiir uzmanı” ne demek tam emin değilim, muhtemelen kızacaktır kendisi bu tanıma lakin başka bir söz de bulamadım onu tanımlayacak.)

Kendisiyle yaklaşık 5 sene önce tanıştık. Bir gün kapıyı çalıp atölyesine daldım. 2 sene düzenli olarak atölyelerine katıldım. Taa Eski Mısır ve hatta daha evvelinden başlayarak bir şiir yolculuğuna çıkardı bizi. Antik Yunan, ortaçağ Avrupası, Anadolu derken günümüze kadar geldik… Homeroslar, Sofoklesler, Sapholar, Shakespeareler, Nevraller, Ritsoslar, Aragonlar, Nazımlar, Turgut Uyarlar… Sonra klasikçiler, romantikler, realistler, gerçeküstücüler, dadacılar…vs.

Bu; şiir eksenli olmakla birlikte başta resim ve tiyatro olmak üzere diğer disiplinlerle beraber süregiden bir yolculuktu. Bir de bunun üstüne Cevdet Hoca’nın müthis ses tonu ve vurgularıyla okunan şiirler… Tadı hala damağımda… 🙂

Hiç unutmam; bir gün atölyede bir şairin şiirini inceliyorduk. Ben yorumuma “gerçi haddim değil benim bu şiire eleştiri yapmak ama…” demiştim ki Cevdet Hoca köpürdü: “Ne demek haddin değil; 2 senedir bu atölyedesin, artık iyi şiir ile kötü şiiri ayırabilecek seviyedesin. Ayrıca iyi şiire iyi, kötü şiire kötü demekten imtina etmeyin.” dedi. Bazen şiir konusunda “ahkam” kesiyorsam bu konuda hocamın Cevdet Yüceer olmasındandır. 🙂

Cevdet Hoca’yla en son Suruç’tan dönüşümde görüşebilmiştik. Demek ki 1 sene oluyor. Görür görmez sarılmış, halimi hatırımı sorup kaygılandığını anlatmıştı. Sonra malum; yoğunluk, video belgesel işleri derken karşılaşma fırsatımız pek olmadı. 

Tabii Cevdet Yüceer’i burada birkaç paragrafla anlatmaya çalışmak gibi bir hadsizlik yapmayacağım. Sadece size bir haber vermek istiyorum. Az önce öğrendim ki Cevdet Hoca İzmir’de şiir konusunda bir başka uzman Tarık Övünç’le birlikte şiir atölyeleri 2015-2016 sezonunu açmış.

Eğer İzmir’de yaşıyor ve şiiri tüm yönleriyle öğrenmek, şairleri daha yakından tanımak ve bunları yaparken bir yandan da resim, tiyatro ve diğer sanat dallarına dair ufkunuzu genişletmek istiyorsanız ücretsiz olan bu atölyelere katılmanızı tavsiye ederim.

Cevdet Hoca’yı tanıma fırsatını saymıyorum bile… 🙂

Ayrıntılı bilgi için:
https://www.facebook.com/groups/104554809714152/

Ayrıca bknz: “CEMAL SÜREYYA İNCELEMESİ”
http://yazikulturu.blogcu.com/cemal-sureyya-incelemesi-cevdet-yuceer/2850513