Posted On 7 Şubat 2015 By In Ka'ralamalar With 2108 Views

Bizim Kral Abdullah’ımız Afrika’da bir balıkçıdır!

Geçenlerde sohbet ederken bir arkadaşımın bahsettiğidir… Şöyle ki… Dünya çapında, büyük işler yapan bir yönetmen arkadaşı yeni belgeselinin çekimleri için Afrika’daki Müslüman bir ülkeye gider. Amacı orada çok iyi bir balıkçı olan Abdullah ile görüşmek ve onu balık avlarken görüntülemektir. Çünkü Abdullah sıradan bir balıkçı değildir; hem işinde çok usta hem de çok özel bir balık türü avlamaktadır. Bu yüzden sadece bir günü olan yönetmen işi şansa bırakmamak için Abdullah’la konuşur. Gün boyu çekimler yapması gerektiğini ve çekeceği planları anlatır uzun uzun.

Abdullah planların çokluğunu duyunca sorar: “Bunun için kaç balık avlamam gerek?” Yönetmen de “Ne kadar gerekirse.” diye cevaplar. Abdullah itiraz eder: “Ben günde sadece bir balık avlarım; o da çocuklarımın rızkı için. Daha fazlasını öldürüp de balıkların günahına giremem!” Bunun üzerine yönetmen telaşa kapılır, bu işin çok önemli olduğunu, parası neyse verebileceğini anlatır Abdullah’a. Ki teklifini somutlaştırır da. Ayda 5-10 dolarla geçinen Abdullah’a her bir balık için 100 dolar teklif eder. Oysa Abdullah kararlıdır: “Olmaz, istediğin kadar teklif et. Ben günde bir balıktan fazlasını avlayamam!” der.

Sonrası mı? Yönetmen tekliflerinin işe yaramayacağını anlayınca vazgeçer ısrarından. Abdullah her zaman yaptığı gibi tek bir balık avlar ve yönetmen de tüm çekimleri bu tek balıkla tamamlar.

Abdullah adında bir kral varsa eğer veya olması gerekiyorsa eğer bir kral, ismi Abdullah olan; o Suud’da değil Afirika’dadır.

Süreya’ya öykünürsek eğer:
“Burda Abdullah’ın vicdanından laf açmanın tam da sırası
Kalabalık denizlerde hürlüğün şarkısına katılırkenki


Bütün kara parçalarında
Afrika hariç değil…”