Posted On 25 Eylül 2016 By In Fotoğraf, Ka'ralamalar With 3132 Views

Ah şu baĞzı fotoğrafçılar…

Sezon açıldı, ülkemizin güzide fotoğraf dernekleri de peşi sıra kapılarını açıyor fotoğraf severlere. Şarap ve üzerinde şirin zeytinlerin olduğu küçük kanepelerle eda ettikleri açılış kokteylleri ile yeni sezonu selamlıyorlar. Ayrıca birbirinden meşhur fotoğrafçıların atölyelerini de duyuruyorlar eş zamanlı olarak; 4 hafta bilmem ne kadar, 8 hafta bilmem ne kadar… Öğrenciysen indirim de var hem. Fotoğrafçılar bol ödüllü, kimisi FIAP’lı filan, ağızda kekremsi bir tad bırakan şaraplar güzel, alınca ağza eriyip giden zeytinli kanepeler nefis…
 
Eğer siz de bu güzel etkinlikliklere katılmak, sergilerde karşı cinsle tanışma imkanlarından yararlanıp sıcak temaslar kurmak, fotoğrafın ne olMAdığını öğrenmek, “ne yapsam acaba” diye düşündüğünüz fazla paranızı harcamak, bol olan zamanınızı aralarındaki bir kaç sağlam fotoğrafçıyı bulabilmek için tüketmek, kendini Capa veya Salgado sanan ve ne yazık ki çoğunluğu oluşturan “salon fotoğrafçılarının” egolarını üzerinizde tatmin etme zevkini onlara yaşatmak istiyorsanız eğer kesinlikle tavsiye ederim bu dernekleri…
 
Sadece bu kadar mı, elbette değil!
 
Ayrıca bu dernekler vasıtası ile edineceğiniz yeni arkadaşlarınızla çeşitli şehirlerde düzenlenen foto-safarilere sürek avına çıkmış avcılar gibi grupça katılabilir, aynı anda 183 fotoğrafçı arkadaşınızla beraber kaybolmaya yüz tutmuş bakır ustasının, bir çobanın ya da gözleme yapan teyzelerin fotoğrafını onlarla tek kelime konuşmadan, zerre muhatap olmadan çabucak çekebilirsiniz.
 
Fotoğraf derneklerinin faydalarını say say bitmez!
 
Mesela yumruğunuzun ne kadar kuvvetli olduğunu test etmek için sizden aynı anda biraz dudak büküp, bakışlarınızı bi’güzel süzüp dekoltenizi hafif aralamanız suretiyle kendisine modellik yapmanızı isteyen andropoza girmiş baĞzı fotoğrafçıların sunduğu eşsiz fırsatlardan yararlanabilirsiniz.
 
Ayrıca salon kadını ya da salon beyefendisi çizginizden taviz vermenize de gerek yok bu tip yerlerde. Çünkü burda çoğu aktivite salonda yapılır. Eğitimler salonda verilir genelde, fotoğraf okumaları salonda yapılır, sergiler salonda gerçekleştirilir, sunumlar, gösterimler de hep salondadır. Sokağın kiri-pası üzerinize bulaşmaz pek.
 
Teknolojinin sunduğu nimetlerden fotoğrafla ilgili olanlarına burada en hızlı bir şekilde ulşabilir, ön incelemeler yapabilirsiniz. Çünkü Canon’un çıkardığı son makineyi ya da Nikon’un son lensini mutlaka biri satın almıştır. Sizin onları aramanıza gerek yok; zira onlar bazı gıcık çocukların çocukluğumuzda yaptığı gibi “oyuncak”ını gösterip “şiiiişşş, şiiiiiş” alt metnine sahip gevrek gülümseyişleri ile size bulacaklardır.
 
Ayrıca ülkemizdeki kokuşmuşluğun mikro örneklerini bu camiada görmeniz için sayısız örnekle de karşılaşabilirsiniz. Mesela bir usta(!) fotoğrafçının bir yarışmaya fotoğraf göndermediği halde nasıl ödül aldığını kendi ağzından dinleyebilirsiniz. Ya da biraz içlerine girerek fotoğraf yarışmalarındaki jüriler ile baĞzı diğer fotoğrafçılar arasındaki organik ilişkilere tanık olabilir, kimlerin kimleri nasıl ödüllendirdiğini öğrenip şaşırabilirsiniz. (Bu gibi durumlar için yanınızda mide bulantısı için ilaç bulundurmanızı tavsiye ederim.)

(Canım Birhan Keskin’in affına sığınarak…)
 
BaĞzı Usta Fotoğrafçılara Yergi, BaĞzı Sokak Fotoğrafçılarına Övgü
 
Ama siz yükseleceksiniz salonlarınızda,
Onlar sokakları arşınlayacak!
 
Siz tavan altlarında sanat sevicilik yapadurun,
Onlar tavansız sokaklarda gaz bombalarının üzerinde zıplayacak!
 
Yeni oyuncaklarınızla övünüp durun siz,
Onlar bir yere gitmek için ikinci lensini satacak!
 
Ama sizin kıyafetleriniz ne kadar güzel tertemiz,
Onlar kirli, onlar terli, onlar çamura bulananlar!
 
Siz nasıl da güzelleştiriyorsunuz fotoğraflarınızı fotoşoplarla,
Onlar tüm çirkinliklere kafa tutup dünyayı anlamlaştıranlar!
 
Onlar Çağdaşlar, Mürseller, Cansular, Hayriler, Barbaroslar, Yasinler!
Onlar bu ülkenin her sokağına ayakizlerini bırakanlar!
 
İnsanı “şey”leştirip “hiç”leştirin siz,
Onlar fotoğraflarının özneleriyle ağlaşacak!
 
Siz ışıkla “fotoğraf”lar çizedurun,

Onlar ışıkla tarih yazacak!