Posted On 9 Aralık 2014 By In Ka'ralamalar With 1887 Views

9 Aralık 2014: Devlet resmen Yırca’ya çöktü!

Bildiğiniz gibi Yırca’da 6.000 zeytin ağacı katledilmişti. Dün (8 Aralık 2014) ve bugün yaşananlar ise kelimenin tam anlamıyla “KOMEDİ”!

ŞÖYLE Kİ…

İlçe Tarım Müdürlüğü zeytinlik alanda sayım yapmış ve kesilen, dozerlerle köklenip öldürülen ağaçların “YEDİEMİN”e devredilerek müsadere altına alınması için kaymakamlığa yazı yazmış. Direniş boyunca Kolin İnşaatın sözcüsü, avukatı ve uşağı olarak görev yapmış olan Soma Kaymakamı da buna olur vermiş.

Peki Yediemin olarak kim görevlendirilmiş dersiniz? Yırca muhtarlığı! Evet yanlış duymadınız Yırca muhtarlığı pazartesi günü keilen binlerce ağacı teslim almış… Yani katledilen ağaçlara sahip çıkması için Yırca muhtarı görevlendirilmiş.

İş bununla da bitmiyor. Şu anda kesilen ağaçlar kamu malı olduğu için ağaç katlettiği için Kolin İnşaat’a kesilen para cezası tahsil edildiğinde direkt hazineye kalacak. Ayrıca yine bu ağaçlar kamu malı olduğu için; olur da ihale açılıp ağaçlar “odun” olarak satılırsa; bu gelir de hazineye aktarılacak…

Toparlarsak eğer; burada 2 tane traji-komik durum var:

1) Yaşarken devletin ve Kolin’in zulmüne karşı köylüler tarafından korunmaya çalışılan ağaçların cenazesi devlet tarafından köylülere veriliyor. Ve diyor ki “Al ölüsünü koru!”. Bu birinci saçmalık!

2) Ağaçlar şu an kamu malı olduğu için Kolin’e kesilen para cezasından köylülere tek kuruş yok! Ama normalde o ağaçlar köylülerin… Aynı şekilde ağaçlar “odun” olarak satılsa dahi para yine devlete. Çünkü ağaçlar kamu malı! Yani devlet resmen Yırcalıların zeytinliğine yasal yollarla çökmüş oluyor… Gelen her gelire de el koyuyor!

 

Gelin Yırca Muhtarı Mustafa Hocamızı (Mustafa Akın) dinleyelim… 

 

http://www.youtube.com/watch?v=oHdnNTDHS2I